VITAKLUBOKKAl AZ AKTÍV ÁLLAMPOLGÁRSÁGÉRT

A SpeakUP egy 24 hónapon keresztül tartó nemzetközi együttműködésre építő projekt, melynek célja, hogy felhívja a figyelmet a demokratikus értékekre és a civil részvétel fontosságára. A SpeakUP célja, hogy a strukturált vita eszközét felhasználva fokozza a fiatalok politikai részvételét és demokratikus elkötelezettségét Romániában, Cipruson és Magyarországon, különös tekintettel a hátrányos helyzetű és radikalizáció veszélyének kitett fiatalokra. A SpeakUp projekt során ifjúsági vitaklubok hálózatát hozzuk létre Románia, Ciprus és Magyarország területén. A vitaklubok létrehozásával és a strukturált vitázás lehetőségének kínálásával fiataloknak szeretnénk részt venni az állampolgári és demokratikus nevelésben és hozzájárulni fiatalok állampolgári részvételének erősítéséhez.

A projekt elsődleges célja, hogy fiatalokat támogasson vitakészségeik fejlesztésében, beleértve a kritikus gondolkodás, a nyilvános beszéd és az analitikus készségek fejlesztését, miközben előmozdítja a tiszteletteljes párbeszéd kultúráját. A projekt keretében képzéseket és műhelymunkákat tartanak majd, amelyek révén a fiatalok elsajátíthatják a vitákon és vitaversenyeken való részvételhez szükséges készségeket. 

w

Vitakultúra fejlesztése

Vitaklubok, vitaversenyek szervezése és lebonyolítása, amelyek a közéleti elkötelezettségről és társadalmi kérdésekről világosítják fel a fiatalokat.

Hatékony projektmenedzsment

Hangsúlyozva a vitamódszertan és a fiatalok közéleti elkötelezettségére vonatkozó gyakorlatok megosztását

Képességfejlesztés strukturált vita révén

Nemzetközi és hazai képzéssorozatok fiatalok számára a demokratikus vitákhoz kapcsolódó készségek fejlesztésére. Átfogó képzési anyag készítése a vitaklubok tevékenységének támogatásához.

Közéleti elköteleződés

A rendszeres klubtevékenységek, vitaversenyek és az ifjúsági fórumok hozzájárulnak ahhoz, hogy a fiatalok képesek legyenek aktív állampolgárokká válni. 

Aktív állampolgárság előmozdítása

Fiatalok támogatása közéleti szerepvállalásra, miközben megismerkednek a demokratikus és részvételen alapuló eszközrendszerrel és mechanizmusokkal és részt vesznek aktív állampolgárságot elősegítő kampányok lebonyolításában. 

z

Eredmények terjesztése

Fiatalok helyi közéleti részvételének növelése médiakampányokon, politikai kerekasztal beszélgetéseken és kiadványokon keresztül. 

Mi vár rád a SpeakUp projekt során?

VITAKLUBOK ORSZÁGSZERTE

2024 szeptemberétől országszerte 8 vitaklubot indítunk útjára a projekt keretében. A vitakluboknak Ifjúsági Közösségi Ház, iskola vagy civil szervezet ad otthont. A vitaklubokban a fiatalok havi találkozókon vesznek részt, hogy különféle témákat vitassanak meg. A vitaklubok során az World School vita módszertanát használjuk.

Az akadémiai vita egy olyan oktatási módszer, amelyen keresztül a résztvevők fejleszthetik csoport előtti beszéd készségüket és kritikus gondolkodásukat, valamint megtanulhatják a csapatmunka értékét. A résztvevőknek különböző témákban, eltérő állítások mellett és ellen kell érvelniük, függetlenül személyes véleményüktől. Néhány példa: bővüljön-e az Európai Unió, vagy a progresszív adózás jó intézkedés-e az európai államok számára.

SPEAKUP KÉPZÉSSOROZAT

A projekt keretében létrejön egy minimum 10 fős vitaklubvezetői csapat. Egy nemzetközi képzésen vesznek részt 2024 júliusában Romániában. A képzéssorozat a Worls Schools vitamódszertan és a British Parlament módszertan elsajátítására és sikeres alkalmazására koncentrálnak. A vitavezetők ezt követően kéthavonta olyan hazai és nemzetközi képzéseket bonyolítanak le, melyek témái a fiatalok érdeklődési területére építkeznek, illetve elősegítik azt, hogy a fiatalok sikeresek lehessenek a vitaklubokban; olyan készségekkel legyenek felruházva, mely alkalmassá teszi őket az eredményes érvelésre.

A projekt keretében egy olyan Módszertani és képzési csomag kerül kidolgozásra, melyet jövőbeli vitaklubvezetők is sikeresen tudnak alkalmazni munkájuk során.

    KÖZÉLETI KAMPÁNYOK

    A projekt keretében a fiatalok és a döntéshozók közötti párbeszéd kialakítására törekszünk, ezzel elősegítve a fiatalok közéleti aktivizmusának előmozdítását. Kerekasztal beszélgetések és szervezett érdekképviselei kampányalkalmak keretében erősítjük a fiatalok hangját a közéletben, és ezzel járulunk hozzá a demokratikus részvétel előmozdításához. 

    A fiataloknak lehetőséget biztosítunk, hogy saját „Run for Something” kampányokat indíthassanak, hogy a strukturált viták során szerzett „szónoki” készségeiket hasznosítsák pl. az iskolai diákönkormányzatokban, helyi ifjúsági tanácsokban, polgári csoportokban és más civil kezdeményezésekben való részvételre.

    VITAVERSENYEK

    2025 elejétől a vitaklubok csoportjai hazai és nemzetközi vitaversenyek keretében próbálhatják ki magukat.  Aktív állampolgársághoz kapcsolódó témákban negyedévente szervezünk hazai vitaversenyeket az ország különböző pontjain.

    A projektben résztvevő fiatalok kétszer találkozhatnak ciprusi és román partnereinkkel is, hogy nemzetközi színtéren is bemutathassák képességeiket.

    A nemzetközi vitaversenyre Romániában kerül sor előre láthatóan 2025 őszén.

    INDÍTS VITAKLUBOT TE IS!

    Legyél Vitavezető Szakmai Csapatunk tagja!

    Érdekel a vitázás világa? Szeretnél részese lenni egy aktív szakmai közösségnek és fiatalokkal foglalkozni vitaklubokban?  Szeretnél vitaklubokat vezetni és aktív közösségek tagja lenni?  Szeretnél részt venni új vitaklub-vezetők képzésében?  Ha a válaszod igen, akkor jelentkezz a Speak UP Vitavezetői szakmai csapatunkba, vegyél részt a képzéssorozatunkban és ugorj fejest a vitázás világába! A SpeakUP egy 24 hónapos nemzetközi projekt, melynek célja, hogy felhívja a figyelmet a demokratikus...

    Indíts SpeakUP vitaklubot saját közösségedben

    Érdekel a vitázás világa? Szeretnél részese lenni egy aktív szakmai közösségnek és fiatalokkal foglalkozni vitaklubokban?  Szeretnéd egy izgalmas szakmai programmal támogatni fiatalok fejlődését?  Ha a válaszod igen, akkor támogasd kezdeményezésünket és indíts vitaklubot közösségedben a SpeakUP projektünk keretében! A SpeakUP egy 24 hónapos nemzetközi projekt, melynek célja, hogy felhívja a figyelmet a demokratikus értékekre és a civil részvétel fontosságára. A SpeakUP a strukturált viták...

    NEMZETKÖZI VIRTUÁLIS KÉPZÉS-SOROZAT

    Az esemény a SpeakUP projekt 8 részes nemzetközi képzéssorozatának második eseménye. Az interaktív képzési sorozat arra ad lehetőséget, hogy a fiatalok elmélyülhessenek a részvételi demokrácia, az aktív állampolgárság és a közösségükben fellelhető részvételi lehetőségek világában.

    1. alkalom:
    Részvételi demokrácia
    2024. november 12.

    15:00-17:00

    Mik a demokratikus értékek?
    Milyen lehetőségek vannak a részvételre?
    Érdekel, hogyan járulhatsz hozzá inkluzív és demokratikus közösségek kialakításához?
    Csatlakozz hozzánk egy érdekes workshopra, melynek címe: „Bevezetés a részvételi demokráciába”, ahol elméleteket és stratégiákat vizsgálunk meg. Ez az interaktív foglalkozás a részvételi demokrácia alapvető fogalmait és a civil részvétel szintjeit járja körbe, emellett lehetőséget ad arra is, hogy elgondolkodj a helyi környezetedről és közösségeidről!

    2. alkalom:
    EU- intézmények
    2025. január 21.
    14:00-17:00

    Milyen intézmények léteznek az EU-ban és milyen feladataik vannak?
    Hogyan kapcsolódhatsz be fiatalként az EU döntéshozatali folyamatiba?
    Csatlakozz hozzánk egy érdekes nemzetközi eseményre: „Interaktív online workshop az Európai intézményekről” ahol minden kérdésedre választ kaphatsz és még egy szimuláción keresztül meg is tapasztalhatod hogyan működik a döntéshozatal az EU-ban a fiataloknak milyen szerepük, kapcsolódási pontjuk van ebben a folyamatban.

    3. alkalom:
    Kapcsolódás az EU-hoz
    2025. március 26.
    15:30-18:30

    Érdekel milyen különböző módokon lehet kapcsolatba lépni az Európai Unióval, valamint más európai hálózatokkal?
    Szeretnél többet megtudni az Európai Ifjúsági Parlamentről?
    Inspirálódnál a „The Future We Want” (FWW) projekt tapasztalatain keresztül?
    Csatlakozz hozzánk egy érdekes nemzetközi eseményre: „Interaktív online workshop arról, hogy kapcsolódhatsz fiatalként az EU-hoz”, ahol minden kérdésedre választ kaphatsz és megismerkedhetsz részletesen az EU kínálta lehetőségekkel.

    4. alkalom:

    Érintett-térképezés

    5. alkalom:

    Ifjúsági részvétel és szükségletelemzés

    6. alkalom:

    Részvételi konzultációk

    7. alkalom:

    A klímaváltozás és a nemek közötti egyenlőség integrálása az intézkedésekbe

    MIÉRT ÉRDEMES CSATLAKOZNI?

    SPEAKUP PROJEKCSAPAT

    Szalai Zita

    Szalai Zita

    Projekt Menedzser

    Kaszás András

    Kaszás András

    Projekt Szakmai Vezető

    Török Péter

    Török Péter

    Projekt asszisztens

    Leskovics Enikő

    Leskovics Enikő

    Kommunikációs vezető

    Szeretnél többet megtudni projektünkről?

    A Speak UP projekt egy 24 hónapos projekt, mely az Erasmus+ Program keretében az  Európai Unió társfinanszírozásában valósul meg.