EGY ASZTALNÁL – Részvételi beszélgetések a párbeszéd előmozdításáért
A projekt egy 10 alkalmas rendezvénysorozatot és online podcast műsort valósít meg, melynek célja, hogy a fiatalok és döntéshozók, közéleti szereplők közötti párbeszédet előmozdítsa, és lehetőséget teremtsen a fiataloknak arra, hogy aktívan részt vegyenek a városi döntéshozatalban, közösségfejlesztésben és aktív, érdeklődő állampolgárok legyenek.
Tevékenységeink révén lehetővé tesszük, hogy a fiatalok saját terveket dolgozzanak ki és valósítsanak meg. Projektünk során az Európai Ifjúsági Célokhoz kapcsolódó párbeszédsorozatot valósítunk meg, melyben a fiatalok és a témában szakértő döntéshozók, közéleti szereplők kötetlen keretek között tudnak elköteleződni és konstruktív párbeszédet folytatni, mely mind a két fél számára előnyökkel jár és előidézi a fiatalok aktív bevonását a döntéshozatali és közéleti folyamatokba.
Fontos számunkra, hogy a fiatalok ne csak lehetőséget kapjanak véleményük kifejezésére, hanem megtanulják, hogyan képviseljék hitelesen az érdekeiket, és hogyan hozzanak létre alulról jövő kezdeményezéseket, valamint hogyan kezdeményezzenek párbeszédet saját érdekeik mentén. A projekt tevékenységei mind arra ösztönzi a fiatalokat, hogy aktívan részt vegyenek a demokratikus életben, és előmozdítsák a véleménymegosztást a fiatalok és a döntéshozók között, ezzel fejlesztve képességeiket és attitűdjüket.
A projekt konkrét célkitűzései:
A fiatalok aktív polgári részvételének előmozdítása a helyi demokratikus életben.
A párbeszéd és az együttműködés kialakítása a fiatalok, szakemberek és a döntéshozók között.
Az aktív állampolgársághoz kapcsolódó kompetenciák fejlesztése és lehetőség biztosítása azok gyakorlására.
A párbeszéd egy innovatív, alternatív formájának megélése.
Aktív részvételre épülő közéleti és közösségi programok szervezése.
Új ötletek létrejöttének ösztönzése, amelyek választ nyújthatnak társadalmi problémákra az EU ifjúsági céljaival összhangban.
Mi vár rád a podcast során?
Beszélgetés szakértőkkel
Minden eseményhez egy-egy, az Európai Ifjúsági Célokhoz kapcsolódó, izgalmas témában hívunk meg szakértőket vagy közéleti szereplőket, akiknek megosztó, de fontos kérdéseket teszünk fel.
Ezt a beszélgetést rögzítjük, és később online elérhetővé tesszük a podcast felületein, hogy azok is meghallgathassák, akik nem tudtak eljönni. Ezáltal több fiatalt érhetünk el, hosszabb időn keresztül.
A közönség bevonása
A szakértőkkel való beszélgetés közben a nézőknek is lehetőségük lesz kifejteni a véleményüket a feltett kérdésekben: online kommentelhetnek és szavazhatnak, hogy egyetértenek-e az elhangzottakkal – a visszajelzéseiket eredményeit pedig később közösen megvitatjuk velük.
Valamint, a podcast adásának felvétele után a jelen lévő közönség kérdéseket tehet fel a meghívott vendégeknek.
Az elhangzottak közös megvitatása
Rövid szünet után egy interaktív workshop keretében a résztvevők közösen feldolgozzák és megvitatják a beszélgetés során elhangzottakat. Újabb szempontokat hozhatnak be a diskurzusba, kifejthetik a saját álláspontjukat a témában és reflektálhatnak egymásra, és a meghívott szakértők/közéleti szereplők által elmondottakra. Ezeken az interakciókon keresztül fejlesztik az állampolgári aktivitáshoz szükséges kompetenciáikat.
Az első három adás temaikája:
OKtóber 25. Fiatalok és a Közélet: Honnan Jönnek a Hírek?
Ez az adás azt járja körül, hogy a mai fiatalok hogyan tájékozódnak a közéleti eseményekről és politikáról. A hagyományos média (TV, rádió, újságok) háttérbe szorulásával egyre nagyobb szerepet kapnak az online platformok, mint például a YouTube, TikTok, Instagram, valamint a podcastok és blogok. Az adás arra is keresi a választ, hogy mennyire hitelesek ezek az új típusú források, hogyan formálják a fiatalok gondolkodását, és milyen szerepe van a véleményvezéreknek ebben a folyamatban.
November 22. Reality Showk: Szórakoztatnak vagy Elvakítanak? A Fiatalok és a Média Valósága
Az adás a valóságshow-k hatását vizsgálja a fiatalok médiafogyasztási szokásaira és gondolkodására. Vajon ezek a műsorok tényleg eltorzítják a valóságot, és hamis képet mutatnak a nézőknek az életről? Milyen példaképeket állítanak a fiatalok elé, és ez hogyan befolyásolja az önképüket, kapcsolataikat és társadalmi elvárásaikat? A beszélgetés középpontjában az áll, hogy a fiatalok kritikus gondolkodását erősítik-e ezek a műsorok, vagy inkább manipulálják és elterelik a figyelmüket a valós problémákról.
December 13. A vallás és politika összefonódása
AKTUALITÁSOK
EGY ASZTALNÁL PROJEKTCSAPAT
Török Péter
Egy Asztalnál Projekt Felelős
Komenda Virág
Projekt Asszisztens
Kaszás András
Projekt Szakmai Vezető
Szeretnél többet megtudni projektünkről?
A projekt az Európai Unió Erasmus+ Programjának társfinanszírozásában valósul meg.