Itt kezdődik - Ifjúsági önkormányzatok és helyi részvételi jó gyakorlatok konferenciája
Az “Itt kezdődik” konferencia célja, hogy országos szinten összekapcsolja a Magyarországon működő ifjúsági önkormányzatokat, valamint azokat a települési önkormányzatokat, amelyek aktívan dolgoznak a helyi fiatalok bevonásán, részvételének erősítésén és a fiatalokkal való párbeszéd fejlesztésén. A konferencia nyitott minden érdeklődő önkormányzat, ifjúsági önkormányzat, fiatalokkal foglalkozó civil szervezet és szakmai szereplő számára. A program célja, hogy közös gondolkodási és kapcsolódási platformot teremtsen azoknak a fiataloknak, döntéshozóknak és szakmai szervezeteknek, akik helyi szinten szeretnék erősíteni a fiatalok aktív részvételét.
A konferencia szervezője a Tudatos Ifjúságért Alapítvány, együttműködésben az Európa Tanács Helyi és Regionális Önkormányzatok Kongresszusának magyarországi ifjúsági küldöttével.
A konferencia célja
A konferencia közvetlen célja, hogy elindítson egy országos szakmai és ifjúsági párbeszédet arról, hogyan lehet megerősíteni a fiatalok helyi döntéshozatalban való részvételét és hogyan tudnak egymástól tanulni a már működő ifjúsági önkormányzatok, valamint azok a települések, ahol még nincs kialakult részvételi struktúra. A program hosszabb távú célja egy olyan kapcsolati háló megalapozása, amely segíti az ifjúsági önkormányzatok közötti együttműködést, láthatóvá teszi a jó önkormányzati gyakorlatokat és ösztönzi azokat a településeket is, ahol a fiatalok bevonása jelenleg még kevésbé intézményesített formában működik.
A konferencián való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A jelentkezéseket azok sorrendjében fogadjuk és igazoljuk vissza, a helyszín létszám kapacitásának figyelembe vételével. A maximális létszám elérése után a regisztrációt lezárjuk.
A konferencia időpontja: 2026.06.25. 10.00 – 15.00
A konferencia helyszíne: Kult7 Erzsébetváros (1075 Budapest, Király utca 11.)
Regisztrációs határidő: 2026. június 22.
Nap
:
Óra
:
Perc
:
Mp
Regisztrálok
A KONFERENCIA TERVEZETT PROGRAMJA:
9:30-10:00 Érkezés, regisztráció
10:00-10:30 Megnyitó
Erzsébetváros Önkormányzata
Tudatos Ifjúságért Alapítvány
Komenda Virág – CoE Congress ifjúsági delegált
10:30-11:10 Nyitóelőadás: Miért fontos a fiatalok helyi részvétele?
Rövid szakmai felvezető arról, hogy miért kulcskérdés a fiatalok bevonása a helyi döntéshozatalba, milyen kihívások láthatók Magyarországon és milyen lehetőséget jelentenek az ifjúsági önkormányzatok.
11:10-12:00 Kerekasztal-beszélgetés: Fiatalok és önkormányzatok közös döntési terei
A beszélgetés célja, hogy különböző nézőpontokból mutassa be a fiatalok helyi részvételének lehetőségeit: önkormányzati döntéshozói, ifjúsági önkormányzati, civil és szakmai oldalról.
12:00 -12:45 Ebédszünet
12:45-14:30 Párhuzamos szakmai blokkok
A blokk: Szakmai együttműködési lehetőségek az ifjúsági önkormányzatok között
Kerekasztal beszélgetés arról, hogy milyen feladata lehet egy országos kapcsolódási platformnak vagy ernyőszervezeti szereplőnek az ifjúsági önkormányzatok támogatásában.
B blokk: Fiatalok a helyi demokráciában – workshop, tapasztalat csere
A blokk az Európa Tanács Helyi és Regionális Önkormányzatok Kongresszusához kapcsolódóan mutatná be, hogy helyi, országos és európai szinten miért kiemelt kérdés a fiatalok helyi és regionális döntéshozatalba való bevonása.
Tervezett témák:
- Mit jelent a fiatalok részvétele helyi demokratikus szinten?
- Milyen felelőssége van az önkormányzatoknak?
- Hogyan lehet a fiatalokat partnerként kezelni?
- Milyen jó példák vannak Magyarországon?
14:30-15:00 A konferecia zárása
AZ EGY ASZTALNÁL PROJEKTRŐL
A projekt során az Európai Ifjúsági Célokhoz kapcsolódó párbeszédsorozatot valósítunk meg, melyben a fiatalok és a témában szakértő döntéshozók, közéleti szereplők kötetlen keretek között tudnak elköteleződni és konstruktív párbeszédet folytatni, mely mind a két fél számára előnyökkel jár és előidézi a fiatalok aktív bevonását a döntéshozatali és közéleti folyamatokba.
Fontos számunkra, hogy a fiatalok ne csak lehetőséget kapjanak véleményük kifejezésére, hanem megtanulják, hogyan képviseljék hitelesen az érdekeiket, és hogyan hozzanak létre alulról jövő kezdeményezéseket, valamint hogyan kezdeményezzenek párbeszédet saját érdekeik mentén. A projekt tevékenységei mind arra ösztönzi a fiatalokat, hogy aktívan részt vegyenek a demokratikus életben, és előmozdítsák a véleménymegosztást a fiatalok és a döntéshozók között, ezzel fejlesztve képességeiket és attitűdjüket.
Kérdésed van?

A Konferencia az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg, a Tudatos Ifjúságért Alapítvány ‘Egy Asztalnál – részvételi beszélgetések a párbeszéd előmozdításáért’ projektje keretében.