Elnyomottak színháza az ifjúsági munkában – élmények az Acting out for change nemzetközi képzésről

Az „Acting Out for Change: Theatre of the Oppressed Training” című nemzetközi képzés célja az volt, hogy az elnyomottak színháza módszereit alkalmazza a társadalmi kihívások kezelésére, kiemelten öko-szociális témákra összpontosítva.
A képzés a résztvevő ifjúsági szakembereket és önkénteseket segítette olyan alternatív módszertanok alkalmazásában, amelyek megerősítik a ifjúsági szervezeteket, és elősegítik a társadalmi változásokat, különösen az öko-szociális kérdésekben. Ezáltal a résztvevők fejleszthették a fiatalok helyi és globális társadalmi folyamatokba való bevonásával kapcslatos készségeiket.
Pradoluengo (Burgos), Spanyolország
2025. március 10-17.
Nemzetközi képzés
Új élmény


A résztvevők…

Nyitottabbá és elfogadóbbá váltak
Hasznos tudással gazdagodtak
Felfedeztek egy új módszert
Fejlesztették kommunikációs készségeiket
Megtanultak együttműködni másokkal
Új barátságokat kötöttek
MIT ADOTT NEKÜNK EZ A PROGRAM?
– a magyar résztvevők beszámolói –
Értékes tapasztalatok, hasznos tudás, felejthetetlen élmények, éjszakába nyúló beszélgetések, különböző kultúrák izgalmas találkozása és természetesen új ismeretségek és barátságok. Ez csupán pár szó, amivel jellemezni tudnám az egy héten át tartó, Spanyolországban megrendezésre kerülő „Acting out for change” nemzetközi képzést.
A program egy lenyűgöző természeti adottságokkal rendelkező kisvárosban, Pradoluengoban zajlott, mely nyugodtságával, a spanyol emberek vendégszeretetével rögtön belopta magát a szívünkbe. A képzés valamennyi résztvevőjének nevében mondhatom, hogy a hosszú utazás után fáradtan, de annál izgatottabban érkeztünk meg, és már az első pillanattól kezdve éreztük, hogy különleges élményben lesz részünk.
A nemzetközi csapatunk tagjai (Spanyolország, Olaszország, Magyarország, Lettország, Szlovákia, Románia, Franciaország, Görögország, Ciprus társadalmi ügyek iránt érdeklődő és elkötelezett fiataljai) gyorsan közel kerültek egymáshoz. Mindannyian hasonló érdeklődéssel és ami talán még fontosabb, végtelen nyitottsággal érkeztünk.
A képzés az eco-szociális problémákra és azok színházi eszközökkel történő feldolgozására fókuszált. A „theatre of the oppressed” („elnyomottak színháza”) módszereit világszerte alkalmazzák annak érdekében, hogy felhívják a figyelmet a társadalmi és környezeti igazságtalanságokra. A cél, hogy a résztvevők megtanuljanak együttes erővel, kreativitásuk révén megoldásokat találni ezekre a problémákra.
Minden nap jó hangulatban, szervezetten telt, reggelente energizáló gyakorlatokkal kezdtünk, majd intenzív színházi workshopokon vettünk részt. Megismerkedtünk az elnyomottak színháza módszer különböző technikáival, amelyek lehetőséget adtak arra, hogy interaktív módon dolgozzuk fel a mindenkit érintő társadalmi és környezeti problémákat. A szerepjátékok és a csoportos jelenetek során testközelből tapasztalhattuk meg mekkora ereje van a közösségi fellépésnek és a párbeszédnek. Várakozásaimmal ellentétben kivételesen a nézők is aktívan beavatkozhattak a történetbe, hogy megváltoztassák a jelenet kimenetelét. Ez rádöbbentett arra, hogy a színház valóban képes változást előidézni, és az emberek véleményét döntő mértékben formálni.
A program mindamellett, hogy lehetőséget adott új kompetenciák elsajátítására és egy egyedülálló tudás megszerzésére, fantasztikus közösségi élményeket is nyújtott. Az egyik este alkalmával különböző országok hagyományaival és gasztronómiájával ismerkedtünk meg, ami tovább mélyítette a köztünk lévő interkulturális kapcsolatokat. Tradicionális ételeket – italokat kóstoltunk és gitárszó kíséretében együtt énekeltünk.
Összességében az „Acting out for change” képzés nem csupán a színháztechnikák elsajátításáról szólt, hanem arról is, hogy új szemszögből lássuk a világot. A komfort-zónánkból kilépve fejleszthettük a kreativitásunkat, improvizációs és problémamegoldó képességeinket, valamint megtanultuk, hogyan lehet a művészetet eszközként használni a társadalmi igazságtalanságok elleni küzdelemben. Ráébredtünk, hogy a történetek, melyeket előadtunk, feldolgoztunk és elemeztünk, megtörtént, valós és a hétköznapokban igen gyakran előforduló esetek. Ez a felismerés számomra új perspektívát adott, mellyel a körülöttem zajló eseményeket más szemszögből is szemügyre vehetem.
Mindenkinek szívből ajánlanám az ilyen jellegű nemzetközi programokat, mert ezek lehetőséget adnak a személyes fejlődésre, az önbizalom növelésére és arra, hogy aktív részesei legyünk a társadalmi változásoknak. Az élmények, amelyeket ezen a programon szereztem, életem végéig elkísérnek. Ezúton is köszönöm a lehetőséget!

Az elmúlt hét semmihez sem foghatóan inspiráló volt. Több volt, mint egy egyszerű program – egy olyan élmény, amely kihívások elé állított minket, összekovácsolt, és olyan leckéket adott, amelyeket még évekig magunkkal viszünk. Hadd meséljek róla!
A hetet egy kapcsolatépítésre szánt nappal kezdtük. Megismerkedtünk egymással, és megosztottuk gondolatainkat az országainkat érintő öko-szociális problémákról. Lenyűgöző volt ennyi különböző nézőpontot hallani. Kreatív tevékenységeken keresztül kifejeztük, mit remélünk megtanulni, mit tudunk hozzátenni, és még az aggályainkat is megosztottuk a hét kapcsán. Ezek a pillanatok egy olyan biztonságos teret teremtettek, ahol mindenki bátran elmondhatta a véleményét.
A következő napok tele voltak mélyreható gondolkodásra késztető tevékenységekkel. A hatalom, az egyenlőtlenség és az elnyomás fogalmát rendhagyó módon vizsgáltuk – színház, történetmesélés és kreatív önkifejezés segítségével. Minden egyes foglalkozás olyan volt, mintha társadalmi problémák rétegeit hámoztuk volna le, és gyakran saját szerepünket is újra kellett gondolnunk ezekben a dinamikákban. A program arra ösztönzött minket, hogy szembenézzünk nehéz kérdésekkel, de sosem vált nyomasztóvá. Inkább arra bátorított, hogy fejlődjünk.
A legemlékezetesebbek mégis azok a beszélgetések voltak, amelyeket a hivatalos foglalkozásokon kívül folytattunk. Legyen szó egy kávé melletti eszmecseréről, egy séta közbeni mély beszélgetésről vagy egy késő esti gondolatmegosztásról, minden témát érintettünk – társadalmi kérdéseket, személyes tapasztalatokat és jövőbeli reményeinket. Ezek az őszinte, nyers és olykor érzelmes beszélgetések emlékeztettek arra, mennyi minden köt össze minket, még a különbségeink ellenére is.
A hét közepén egy szabadnap igazi felüdülést jelentett. Néhányan túrázni mentek a lenyűgöző tájakon, míg mások a közeli, történelmi hangulatú Burgos városát fedezték fel. A helyi ételek élvezetétől a gyönyörű kilátásokig ez a nap tele volt nevetéssel és új emlékekkel. Az estét egy sokszínűséget ünneplő rendezvény koronázta meg – megosztottuk egymással országaink hagyományos ételeit, zenéit és táncait, amely igazán varázslatos hangulatot teremtett.
Később olyan aktuális és elgondolkodtató témákat dolgoztunk fel, mint az álhírek és az online gyűlöletbeszéd. A kreatív megközelítésnek köszönhetően megtanultuk, hogyan lehet hatékonyan kezelni az összetett kérdéseket, és olyan készségekre tettünk szert, amelyeket a való életben is alkalmazhatunk.
A hét végéhez közeledve lehetőséget kaptunk arra, hogy saját reflexiós tevékenységeinket megtervezzük és vezessük. Miközben hóval borított tájakon sétáltunk, megálltunk, hogy elgondolkodjunk a világgal való kapcsolatunkon – egy egyszerű, de mélyen megérintő élmény volt. A hetet egy közös értékeléssel zártuk, ahol a hálánk és a mosolyok töltötték be a termet.
A búcsú volt a legnehezebb. A fantasztikus szervezők és a rengeteg csodálatos ember, akit megismerhettünk, felejthetetlenné tették ezt az utat. Támogatásuk és kedvességük a legjobbat hozta ki belőlünk, így elválni tőlük igazán keserédes érzés volt.
Visszatekintve, ez a program arra késztetett minket, hogy reflektáljunk, tanuljunk és fejlődjünk – nemcsak egyénenként, hanem közösségként is. Valós problémákról beszélgettünk, valódi megoldásokat képzeltünk el, és igazi kötelékeket alakítottunk ki. Az ilyen programok nemcsak hasznosak, hanem elengedhetetlenek is, és szívből ajánljuk bárkinek, aki kész kilépni a komfortzónájából és változást hozni a világba.

Március 10-én elindultunk Spanyolországba a magyar csapattal. Egy csendes, természetközeli kisvárosba, Pradoluengóba érkeztünk. Nem jellemző magabiztossággal érkeztem meg a helyszínre, és ez a magabiztosság az egész tréning során kitartott. A szállásunk és a kis település is hihetetlen nyugalmat árasztott, így nagyon könnyű volt kapcsolatokat kialakítani már az első napon. Tovább mélyítette a családias, meleg légkört a közös étkezés is, mivel a szakácsunk szintén részt vett a programokon, amikor ideje engedte. Így csak a tréningen résztvevők tartózkodtak a szálláson, ami még inkább hozzájárult ahhoz, hogy közelebb érezzük magunkat a helyhez és az ott lévő emberekhez.
Szép fokozatosan hangolódtunk rá az elnyomottak színháza módszerének elsajátítására. Először megbeszéltük, hogy kinek mit jelent a hatalom az egyéni kapcsolatokban, majd megértettük, hogyan lehet nonverbális gesztusokkal kifejezni azt. Szoborként fejeztük ki a konfliktust a felek között, majd a nézőközönség megváltoztatta a szobrok testbeszédét az elnyomás csökkentése érdekében.
Az azt követő napon már jeleneteket játszottunk el, zaklatás és diszkrimináció témában. Már nem egy képet kellett megérteni, hanem egy összetett cselekményt, mely során az elnyomó és az elnyomott között kellett megváltoztatni az erőviszonyokat, úgy, hogy az elnyomó viselkedését a közönség nem változtathatta meg. Ezt a technikát hívják Forum Theater-nek.
Már korábban is részt vettem színjátszáson, de ez teljesen új élményt nyújtott. Négy csoport dolgozott fel négy egyedi helyzetet, így négy előadás került megrendezésre. Az első két előadás végkimenetelének megváltoztatása még döcögősen ment, de a végére belejöttünk, és teljesen megértettük, miről is szól az elnyomottak színháza. Nagyon jó volt látni nézőként és szereplőként is, hogy hogyan lehet lépésről lépésre megváltoztatni az erőviszonyokat egy szituáció során.
A Forum Theatert követő napon a csapat egy része Burgosba látogatott, a másik fele kirándulni ment, hogy egy kicsit kikapcsolódjunk. Rengeteget szórakoztunk a város utcáin és a Human Evolution múzeumban is. Úgy éreztem, mintha ezer éve ismerném a többieket, és egy tanulmányi kiránduláson vennénk részt.
Az utolsó előtti napon a Newspaper Theaterrel ismerkedtünk meg, ami már nem az egyéni elnyomásról szólt, hanem médiában megjelenő elnyomás különböző formáiról. Sokkal kreatívabb eszközökkel fejezhettük ki a különböző problémákat, mint például a szenzációhajhász álhírek, vagy gyűlöletbeszéd megjelenése a social media felületeken.
Az utolsó napon minden országból érkező csapatnak lehetősége volt facilitálni egy környezettudatossággal vagy egyéb társadalmi problémákkal kapcsolatos gyakorlatot, majd közösen értékeltük a hetünket, és lezártuk a tréninget egy közös estével.
Rengeteget tanultam magamról és másokról is. A tréning nemcsak arra volt jó, hogy egy összetett módszert sajátítsak el, amelyet később hasznosíthatok, hanem a konfliktuskezelési készségeimet is fejlesztette. Minden eddigi Erasmus+ élményemről úgy éreztem, hogy új emberként tértem vissza, de
ez az élmény minden eddigit felülmúlt.

Egy hetet töltöttünk Pradoluengoban, Spanyolországban, ahol az elnyomottak színháza módszerével foglalkoztunk. Ennek a módszernek három fő ágát próbáltuk ki: az Image Theatre-t, a Forum Theatre-t és a Newspaper Theatre-t.
Ahogyan az lenni szokott, az első két nap főként a többi résztvevővel való ismerkedéssel telt, majd egy World Café keretében összegyűjtöttük gondolatainkat az okoszociális problémák okairól, hatásairól, és arról, hogyan tudunk ezen egyénileg dolgozni.
A trénerek világosan bemutattak minden egyes lépést, megfelelő elméleti háttérrel, miközben biztosították, hogy mindenki kipróbálhassa magát a módszer különböző szerepeiben. Minden lépésnél más-más kiscsoportban dolgoztunk egy-egy performance létrehozásán (Image Theatre, Forum Theatre, Newspaper Theatre), amelyekhez konkrét társadalmi problémákat is kaptunk kiindulópontként.
Megismertük a joker szerepét, mint facilitátor az elnyomottak színházában, és aki akarta, ki is próbálhatta magát ebben a szerepben. A hét közepén tartottunk egy szabadnapot, amikor kirándulni mentünk a környéken, ami lehetőséget biztosított arra, hogy az első pár nap impulzusai kicsit leülepedjenek, és újult erővel folytathassuk a tréninget a következő napon.
Sok más tréninggel ellentétben itt nem éreztem túlzsúfoltnak a programot, ami nagy előny volt. Az utolsó napon a résztvevők hozhattak be workshopokat és rövidebb gyakorlatokat, ami színesítette a hetet.
Én mind szakmailag, mind emberileg rengeteget kaptam ettől az egy héttől. Úgy érzem, hogy szilárd tudásom van az elnyomottak színházáról, és mivel magam is résztvevőként megtapasztaltam a módszert, magabiztosan tudok majd hasonló foglalkozásokat vezetni. Emellett fontos új szakmai és emberi kapcsolatokra tettem szert, és sok hasonló értékrenddel rendelkező kreatív emberrel találkoztam.
A logisztika, szervezés, helyszín stb. pedig szuper volt, szívesen ajánlanám a szervezőket bárkinek.

Szeretnél te is hasonló élményekkel gazdagodni?
Ne maradj le a lehetőségekről!


A program megvalósulását az Európai Unió Erasmus+ Programja támogatta.
